Vyhledat v textu

Drobečková navigace

Úvod > Život v obci > Aktuality > Noc kostelů - Kokory, kostel Nanebevzetí Panny Marie

Noc kostelů - Kokory, kostel Nanebevzetí Panny MarieDatum konání:
25.5.2018

Program Noci kostelů 25. května 2018 v Kostele Nanebevzetí Panny Marie

18:00 - 18:30 Vystoupení dětí z naší farnosti
18:30 - 19:00 Přednáška o historii kostela
19:00 - 19:30 Vystoupení dětí z naší farnosti
19:30 - 20:00 Komentovaná prohlídka kostela s průvodcem
20:00 - 20:30 Prohlídka kůru, varhan a zazní i varhany
20:30 - 21:00 Litanie k Panně Marii 
možnost ztišení a modlitby

Celovečerní program:

Koutek pro děti
Nástěnka s historií
Výstava fotografií ze života farnosti

Kostel Nanebevzetí Panny Marie

Kostel.jpegNynější kokorský kostel zasvěcený Nanebevzetí Panny Marie je v pořadí již druhý. První nepřímá zmínka o kostele v Kokorách je 11. 1. 1371 v poznámce "Zbyněk z Kokor si ponechává patronátní právo". Tento první kostel postavili vladykové kokorští, kteří se psali "páni z Kokor", latinsky "de Cocora."

První farář byl v Kokorách od roku 1373 a jmenoval se Racek. Byl synem kokorského rytíře. Druhým farářem byl jeho příbuzný jménem Mrakeš. V té době u nás vládl Karel IV. - otec vlasti. Postupem času se románsko-gotický kostel rozpadal a nebylo jej možno opravit. Proto byl zbořen a na témže místě byl postaven nový.

Významným a nepřehlédnutelným stavebním doplňkem vstupu do kokorského kostela je kryté schodiště se 60-ti žulovými schody. Z iniciativy faráře P.Ignáce Korhoně, který působil v Kokorách v letech 1921 až 1942 byly prošlapané schody nahrazeny novými, žulovými. Na každém schodu je vytesáno jméno dárce a tím se schodiště stalo památníkem starých rodů kokorské farnosti, z nichž některé již zanikly.